Krem na przebarwienia skórne
Zdrowie

Jaki krem na przebarwienia skórne?

Wielu ludzi zmaga się z problemem występowania przebarwień na skórze. Nie wyglądają one ładnie, a już na pewno nie estetycznie. Z tego też powodu spora część tych osób decyduje się na usunięcie niechcianych plamek. Można to zrobić za pomocą terapii laserowej, jednak dużo tańszym i prostszym sposobem są kremy.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to plamki, znamiona lub większe plamy o jaśniejszym bądź ciemniejszym kolorze niż naturalny odcień skóry. Są to zmiany wrodzone lub nabyte, jednak te pierwsze są najczęściej nieuleczalne, a nabyte można zlikwidować. Plamki powstają przeważnie u kobiet, ale również część mężczyzn zmaga się z tym problemem. Przebarwienia mogą występować nie tylko na twarzy, ale także na całym ciele.

Jakie są przyczyny występowania przebarwień?

Jak zostało wcześniej wspomniane często są to zmiany wrodzone. Natomiast przyczyną występowania przebarwień nabytych jest między innymi nadmierne opalanie się (np. korzystanie z solarium), zaburzenia hormonalne (np. występujące po ciąży), stosowanie niektórych leków, menopauza, nadczynność nadnerczy i tarczycy, nierzadko są też następstwem trądziku.

Krem na przebarwienia

Proces usuwania przebarwień powinien być prowadzony w sposób świadomy, dlatego wybór odpowiedniego kremu jest niezwykle istotny. Należy zwrócić uwagę, aby w swym składzie krem posiadał takie składniki jak:

 • Hydrochinon (min. 2 proc.)
 • Kwas kwas azelainowy (min. 15 – 20 proc.)
 • Kwas kojowy
 • Arbutyna
 • Witamina C (min. 5 proc.)
 • Niacynamid
 • Wybrane retinoidy
 • Kwas askorbinowy
 • Wyciąg z cytryny
 • Kwas glikonowy
 • Kwas salicylowy

Oczywiście, nie chodzi tu o to, aby dany kosmetyk był bogaty we wszystkie te składniki, jednak im więcej będzie ich posiadał w swym składzie, tym będzie bardziej skuteczny. Należy również zaznaczyć, że krem redukujący przebarwienia wcale nie musi kosztować majątku. Na rynku można znaleźć sporą

liczbę tanich, ale bardzo skutecznych kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że aby krem zadziałał tak jak obiecuje producent, należy go regularnie stosować, według zaleceń na dołączonej ulotce.

Jak działa skuteczny krem na przebarwienia?

Dobry i skuteczny krem na przebarwienia powinien przede wszystkim:

 • Złuszczać powierzchniowe warstwy naskórka
 • Zredukować produkcję barwnika przez komórki barwnikowe
 • Przeciwdziałać tworzeniu się nowych przebarwień
 • Hamować transport barwnika na powierzchnie naskórka

Pielęgnacja skóry skłonnej do przebarwień

Jeżeli zdajecie sobie sprawę z tego, że Wasza skóra jest narażona na występowanie przebarwień – powinniście w odpowiedni sposób o nią zadbać.

Skóra, która narażona jest na występowanie przebarwień, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy zatroszczyć się o to, aby ograniczyć kontakt promieni słonecznych ze skórą, nie tylko w upalne dni. Doskonale sprawdzą się w tym przypadku kremy z filtrem UVA, jaki i UVB – im większy filtr tym lepiej. Osobom pracującym przy oświetleniu jarzeniowym zaleca się używanie kremu z filtrem przez cały rok. Pomocne okażą się również podkłady z filtrem, należy je jednak nakładać co 2-3 godziny, ponieważ produkt nałożony rano często w ciągu dnia traci swoją skuteczność.

Objawy atopowego zapalenia skóry, tzw egzema
Zdrowie

Egzema – Czego wystrzegać się w diecie przy atopowym zapaleniu skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to bardzo przykra przypadłość, która może dotknąć każdego z nas i to już od pierwszych miesięcy życia. Główne objawy to suchość, świąd, a w efekcie bolesne i nieestetyczne zmiany skórne. Ponieważ jedną z głównych przyczyn pojawienia się AZS jest reakcja alergiczna organizmu, w leczeniu, jak i zapobieganiu nawrotom kluczową rolę odgrywa odpowiednia dieta.

Co jest przyczyną egzemy – atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny pojawienia się AZS często nie są jednoznaczne. Mogą tu mieć wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, przewlekły stres czy długa ekspozycja skóry na czynniki drażniące lub klimatyczne. Jednak w zdecydowanej większości przypadków przyjmuje się, że podstawową przyczyną AZS jest reakcja alergiczna. ASZ wywołany alergią to najczęstsza przypadłość niemowląt. Organizm maluszków w pierwszych miesiącach życia nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, przez co jest podatny na różne dolegliwości. W przypadku AZS mowa oczywiście o niewystarczająco rozwiniętym układzie immunologicznym przewodu pokarmowego. Nie oznacza to, że ASZ wywołany alergią nie występuje u osób dorosłych.

Dieta w atopowym zapaleniu skóry

Choć zdania lekarzy są w tej kwestii podzielone, to jednak wiele osób dotkniętych AZS, jak i specjalistów od żywienia potwierdza, że odpowiednie żywienie oraz wykluczenie alergenu z codziennych posiłków przyczynia się do złagodzenia lub całkowitego wyeliminowania uporczywych objawów choroby. Jeżeli przyczyną AZS jest alergen pokarmowy dieta eliminacyjna pozwoli w efekcie krótkofalowym na wyeliminowanie objawów. Natomiast w dłuższym okresie czasu stosowanie diety może doprowadzić nawet do odczulenia. W przypadku niemowląt karmionych piersią istotne jest nie tylko wyeliminowanie alergenu z diety dziecka. Również matka karmiąca musi zrezygnować z produktów, które mogą u maluszka wywoływać reakcje alergiczne. Oprócz diety eliminacyjnej zaleca się jednoczesne stosowanie diety antyhistaminowej.

Co uczula najczęściej?

Mleko krowie, jaja, ryby, orzechy, owoce morza, często szpinak i pomidory. U niemowląt alergen najczęściej „odnajduje” się metodą prób i błędów, poprzez stopniowe wycofywanie i następnie wprowadzanie poszczególnych produktów. W tym czasie należy maluszka bardzo uważnie obserwować. U starszych dzieci i dorosłych najprościej wykonać test na nietolerancję pokarmową, który pokaże, jakie produkty wywołują reakcję alergiczną. Często okazuje się, że nie jest to tylko jeden produkt, a wiele.

AZS choroba XXI wieku?

O atopowym zapaleniu skóry możemy z powodzeniem powiedzieć, że jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Coraz częściej dotyka ona niemowlęta, jak i nieco starsze dzieci. Ale nie omija również dorosłych. Niestety osoby, u których zostanie stwierdzone AZS mogą spodziewać się nawrotów, nawet mimo leczenia. A leczenie AZS to proces złożony polegający na stosowaniu odpowiednich maści i kremów o działaniu łagodzącym świąd oraz nawilżających, probiotyków, ale też stosowaniu odpowiedniej diety. Warto przy tym pamiętać, że dieta to nie tylko wyeliminowanie produktu alergizującego. Odpowiednio zbilansowana wpłynie na naturalne wzmocnienie i nawilżenie skóry od wewnątrz. A to dodatkowo pomoże w walce z AZS.

Wyciskarka Hurom Alpha H-AA
Zdrowie

Wyciskarka do soków – doskonały zakup na jesień

Jesienią mamy do wyboru mnóstwo warzyw i owoców. Przede wszystkim dostępne są polskie jabłka, marchewki, buraki, korzeń pietruszki, gruszki i wiele innych. Słońca coraz mniej, ulubione wiśnie, truskawki i maliny, podobnie jak pomidory, dawno się skończyły. Co zrobić, by zapewnić sobie stałą dawkę naturalnych witamin?

Witaminy w tabletkach, czy w naturalnym soku?

Picie świeżych soków to z pewnością lepsze rozwiązanie niż łykanie suplementów. Oczywiście możesz przyjmować, pod kontrolą lekarza, konkretne witaminy, jak na przykład witaminę D, której, wraz ze zbliżaniem się zimy, mamy coraz mniej. Jednak nic nie zastąpi surowych warzyw i owoców. Jeżeli męczy cię przegryzanie marchewek, jabłka zjesz od święta, bo wolisz te obrane ze skórki, a w gruszce przeszkadzają ci „kamyszki” (sklereidy), wówczas powinnaś zakupić sprzęt do robienia soków.

Sprzęt do robienia soków… na lata.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wyciskarka do soków. Rożni się ona od sokowirówki tym, że ma wolniejsze obroty i mniejsze tarcie, dzięki czemu temperatura obróbki produktów także jest niższa. To właśnie spowoduje, że twój sok zachowa więcej witamin. Nie ma więc na co czekać. Sklep internetowy z wyciskarkami oferuje szeroki asortyment produktów: od wyciskarek dedykowanych do warzyw i owoców, po takie z wieloma nakładkami i sitkami, umożliwiającymi nawet mielenie orzechów! Zastanów się dobrze, czego ci potrzeba. Wyciskarkę zawsze możesz kupić na raty, więc nie martw się o szczupłą zawartość portfela.

Wyciskarka do Soków
Poznaj najnowszą technologię wyciskarek do soków Hurom Alpha SST